Od 1. ledna 2020 začne v Česku platit povinné plošné čipování psů. To má za úkol především zpřísnit podmínky pro chov psů a také v ideálním případě vymýtit jejich množírny. Tato nová povinnost však s sebou nese další „úskalí“. Důležitou roli hraje povinné čipování totiž také v otázce odpovědnosti za škody způsobené psem. Podle nového občanského zákoníku mají psi status „smysly nadaného živého tvora“ a odpovědnost za škodu způsobenou zvířetem, tedy i psem, nese téměř v každé situaci vlastník zvířete, a to i v situaci, kdy psa půjčí někomu jinému. V takovém případě vlastník a dočasný opatrovatel odpovídají za psa společně a nerozdílně.
Myslíte si, že škody způsobené psem nemohou být příliš závažné? Přečtěte si následující dva případy.
Majitelka psa se před odjezdem na dovolenou rozhodla, že nechá psa v psím hotelu. S hotelem uzavřela řádnou smlouvu a odjela na dovolenou. Jednoho dne však pečovatelka po krmení nedovřela dveře a pes utekl. Našli ho na sousedním pozemku poté, co zardousil pět slepic. Majitel hotelu i majitelka psa odpovídají za škodu společně a nerozdílně. Majitel zardoušených slepic se tak může rozhodnout, na kom bude škodu vymáhat. Majitel hotelu a majitelka psa mohou následně zaplacenou částku vymáhat jeden po druhém.
Pan Novák šel venčit svého psa. Dříve, než došel na louku, rozhodl se svého psa odvázat z vodítka a nechat volně běhat. Ten však samou radostí z čerstvě nabyté svobody vběhl na přilehlou silnici, kde zrovna velkou rychlostí projížděl motorkář. Ten při srážce a následném pádu utrpěl vážná zranění s trvalými následky, která způsobila omezení uplatnění motorkáře na trhu práce. Majitel psa bude také muset uhradit ušlý zisk za dobu pracovní neschopnosti.
V prvním případě, kdy škoda nebyla nijak vysoká, by její zaplacení nikoho o úspory nepřipravilo. V druhém případě by se ale náhrady škod mohly vyšplhat do astronomických výšek a nepojištěného majitele zadlužit na zbytek života.
Ve kterých situacích majitel nemusí odpovídat za škodu způsobenou zvířetem?
Občanský zákoník stanovuje i situace, kdy se majitel může zprostit odpovědnosti za své zvíře. První možností je, že slouží-li domácí zvíře vlastníkovi k výkonu povolání či k jiné výdělečné činnosti nebo k obživě, nebo slouží-li jako pomocník pro osobu se zdravotní postižením a pokud vlastník prokáže, že nezanedbal potřebnou pečlivost, nebo že by škoda vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti, tak se vlastník odpovědnosti zprostí.
Další možností je, když Vám zvíře někdo odcizí. V takovém případě hradí veškeré škody způsobené zvířetem osoba, která jej odcizila.
Pokud máte psa a chcete být chráněni proti případným škodám, které by mohl způsobit, doporučujeme si sjednat pojištění občanské odpovědnosti. Pojištění lze sjednat buď samostatně, nebo jako součást pojištění občanského majetku. V obou případech nás neváhejte kontaktovat a naši odborníci Vám pomohou vybrat produkt, který bude vyhovovat Vašim požadavkům.