Havarijní pojištění kryje škody na vlastním vozidle způsobené těmito riziky: havárie, vandalismus, odcizení, živel, střet se zvěří. Vztahuje se na částečné poškození (parciální) i úplné zničení vozidla (totální škody) a odcizení celého vozidla.
Při uplatnění havarijního pojištění na částečné škody by mělo plnění odpovídat celkovým nákladům na opravu vozidla v cenách nových náhradních dílů. V případě totálního poškození nebo odcizení dostane vlastník vozidla vyplacené plnění ve výši obvyklé ceny vozidla, která by měla odpovídat hodnotě před pojistnou událostí s ohledem na stáří a opotřebení vozidla. U nových a zánovních vozidel je možné si zajistit plnění ve výši pořizovací ceny vozidla po dobu obvykle 3 roky. Na to slouží pojištění s názvem GAP.
Na co si dát u havarijního pojištění pozor:
- Výše spoluúčasti – Obvykle je na havarijním pojištění sjednána spoluúčast, kterou pojišťovna následně odečítá při pojistném plnění. Cena havarijního pojištění je na spoluúčasti závislá a platí, že čím vyšší spoluúčast, tím levnější pojištění. Před sjednáním je třeba si toto dobře rozmyslet, vysoké spoluúčasti způsobí to, že následně pojištění nekryje drobné škody, které výši spoluúčasti nepřesáhnou.
- Allrisk versus částečná havárie – Někteří zprostředkovatelé pojištění mohou tvrdit, že se jedná o havarijní pojištění, ale balíček obsahuje například jen střet se zvěří a živel. Kvalitní havarijní pojištění by mělo obsahovat všechna rizika, tj. allrisk.
- Pozor také na některé výluky. Například samostatné poškození ráfků a pneumatik není hrazené z havarijního pojištění, pokud nenastalo jiné poškození vozidla.
VYZKOUŠEJTE NAŠE ONLINE SLUŽBY
NOVINKY Z BLOGU