Na dispečinku, kam se postižený dovolá, vždy rozhodnou podle aktuální situace, koho k události vyšlou. Tyto situace bývají ošetřeny pomocí mezinárodních smluv o spolupráci. Může se tedy stát, že za hranice vyšlou vůz z ČR.
Např. Plzeňský kraj jako zřizovatel Zdravotnické záchranné služby (ZZS Pk) má mezistátní smlouvu se Svobodným státem Bavorsko o přeshraniční spolupráci. Ta umožňuje zásah české ZZS v Německu a naopak. Příhraničím se zde rozumí vzdálenost přibližně do 5 km od hranic. Pokud dojde ke zranění českého občana v tomto příhraničním pásmu a zavolá na tísňovou linku, dovolá se buď na operační středisko v Německu nebo ČR, záleží na mobilním signálu a na tom, zda je v tuto chvíli připojen do mobilní sítě českého nebo zahraničního operátora. Pokud bude nejbližší výjezdová skupina ZZS z ČR, předá německá strana požadavek na českou stranu a pro poraněného i za hranice přijede česká výjezdová skupina ZZS. To platí i naopak.
Stejně tak je dohodnuto, že v případě ošetření českého občana v příhraničí výjezdovou skupinou ZS Německa, je možné jej transportovat do nejbližšího zdravotnického zařízení na území ČR, pokud to samozřejmě stav pacienta a aktuální provozní situace dovoluje. To samé opět platí i naopak.
VYZKOUŠEJTE NAŠE ONLINE SLUŽBY
NOVINKY Z BLOGU